Мої гості

пʼятниця, 19 серпня 2016 р.

Тема:  Мікроскопічні гриби, що викликають хвороби рослин.
Мета: ознайомитися з представниками  паразитичних грибів та особливостями їх біології.
Обладнання й матеріали: таблиці, ілюстрації, науковий відеофільм.

ХІД УРОКУ
I. Організаційний.
II. Актуалізація опорних знань, мотивація навчальної діяльності.
Методичний прийом « Чомучка»
ІІІ. Перевірка домашнього завдання.
Диференційовані тести.
IV.Вивчення нового матеріалу
Мотивація навчальної діяльності
Методичний прийом « Відстрочена відгадка».

Розповідь учителя, розповідь учнів.
Гриби відіграють важливу роль у круговоротi речовин у природi, у розкладаннi залишкiв тварин i рослин, що попадають у ґрунт, утвореннi в ґрунтi органiчноï речовини, пiдвищеннi родючостi ґрунту.
       
Однак не всi гриби приносять користь. Багато хто з них досить шкiдливi. З таких найбiльш вiдомi гриби — паразити рослин, втрата врожаю й псування сiльськогосподарськоï продукцiï вiд яких втрати  настiльки великi, що боротьбою з ними займаються спецiальнi державнi установи, а з деякими — мiжнароднi органiзацiï.
Найпоширенішими хворобами сільськогосподарських рослин є борошниста роса, сажка, іржа, гнилі, плямистості, парша.

Борошни́ста роса́ -  хвороба рослин, спричинена паразитними грибами родини борошнисторосяних (Erysiphaceae).
Характеризується утворенням на уражених частинах рослин (листках, стеблах, плодах) грибниці у вигляді білих або сіруватих борошнистих нальотів. Найбільш відомими є борошниста роса аґрусу, винограду, борошниста роса дуба, рослин родини гарбузових, злаків, груші та яблуні, конюшини, люцерни і вики, персика та ін.

Сажкові гриби. До них належать гриби, що паразитують на культурних і дикорослих рослинах родини злакових, осокових, гречкових, жовтецевих, лілійних та ін. Їх відомо близько 700 видів.
Злаки, уражені сажкою, врожаю звичайно не дають, бо колоски їх або зовсім або частково зруйновані і заповнені чорним пилом — спорами сажкового гриба. Спори сажки дрібні, їх дуже багато. От чому сажка може поширюватися надзвичайно швидко. Спори сажки здатні проростати і заражувати нові врожаї протягом 10 років.

Гнилі - виявляються в розм’якшенні і омертвінні тканин рослини, потім на місці ураження утворюється напіврідка гнильна маса, частіше за все з  неприємним запахом. Широко поширені гнилі, які викликаються полупаразітними і сапрофітними грибами і бактеріями патологічні процеси розкладання і часткової мінералізації органічних міжклітинних речовин, клітинних стінок і вмісту клітин рослин.

Плямистості -це ціла група захворювань, що мають  грибкову природу.
Збудники - гриби родів Ascochyta, Colletotrichum, Phyllosticta, Pestalotia, Septoria, Vermicularia та ін. При цьому на листках рослини з’являються зазвичай коричневі мокнучі або сухі плями, які з поширенням хвороби ростуть в розмірах, зливаються і вражають весь лист. До плямистої відносять такі захворювання як антракноз, септоріоз, філлостіктоз, аскохітоз і червоний опік. Всі ці захворювання не надто небезпечні на початковій стадії, коли уражені лише деякі листя, але якщо хвороба поширилася і на стебла, рослина може загинути.

Парша
Грибне захворювання. На листках з верхнього боку з’являються темно-зелені, а потім буріють бархатисті плями, уражені листки жовтіють і передчасно опадають. Уражаються і молоді пагони, зав’язі, а також плоди, які покриваються плямами (на них може розростатися міцелій гриба і стають непридатними в їжу.
Інфекція зберігається на уражених рослинних рештках.
Гриби-збудники парші яблуні, груші, кісточкових культурах – одного роду, але різних видів, тому перезараження не відбувається.
Перегляд наукового відеофільму.
V. Закріплення вивченого.
Передай зміст абзацу одним реченням.
VI. Підсумки уроку.
VII. Домашнє завдання.





Немає коментарів:

Дописати коментар