Мої гості

понеділок, 15 серпня 2016 р.

Тема: Особливості будови та розмноження грибів.
Мета: сформувати уявлення про царство Гриби, з’ясувати особливості будови й життєдіяльності грибів.

Очікувані результати: учні називають ознаки клітини грибів, спільні ознаки в будові клітин грибів і рослин, спільні ознаки в будові клітин грибів і тварин, основні групи грибів за способом живлення, способи розмноження грибів, будову грибниці.
Тип уроку: Засвоєння нових знань.
Обладнання та матеріали: таблиці, мультимедійні презентації.
Хід уроку:
1.Організаційний
2.Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності
Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»
- На які групи поділяються організми за способом живлення? (Автотрофи і гетеротрофи).
-.Гриби – це автотрофні чи гетеротрофні організми? (Гетеротрофні).
- Що таке гетеротрофне живлення? (Живляться готовими розчиненими органічними речовинами,поглинаючи їх шляхом всмоктування всією поверхнею тіла).
- Яку функцію виконують ферменти? (Розділяють складні органічні молекули на прості).
- Як класифікують гриби за джерелом надходження поживних речовин? (Гриби – сапротрофи, гриби – паразити, гриби – симбіонти).
-  Назвіть середовища існування грибів (грунт,  водойми, наземно-повітряне, живі організми).
- Чому гриби активно ростуть після дощу або у вологих умовах?(Тому що поживні речовини всмоктуються клітинами гриба у вигляді розчинів).
3. Мотивація навчальної діяльності.
Від кожної емоційної та приємної події люди чогось очікують. А чого саме ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
Гра «Мікрофон»
4.Вивчення нового матеріалу
Будова грибів
З будовою грибів ни познайомимося: на прикладі печериці. Тіло печериці утворює грибниця, яку науковці називають міцелій — це система дуже довгих та розгалужених мікроскопічних ниток, що знаходиться в ґрунті.Такі нитки називаються гіфами. Кожна гіфа утворена ланцюжком видовжених безбарвних клітин. Таким чином, клітини утворюють гіфу, а гіфи — багатоклітинний міцелій. Клітини гіф вкриті щільною клітинною оболонкою, основу якої складає нерозчинна у воді та хімічно стійка речовина — хітин. Під клітинною оболонкою знаходиться клітинна мембрана. В оптичний мікроскоп у цитоплазмі можна побачити два ядра та велику вакуолю. У вакуолі міститься клітинний сік. краплини олії та запаси вуглеводу — глікогену. Глікоген є запасним вуглеводом не лише у грибів, але й у тварин, включаючи людину. Під електронним мікроскопом у клітині також помітні мітохондрії та рибосоми.              Таким чином, клітини грибів мають ядро, чим, у першу чергу, схожі з рослинними та тваринними клітинами. Крім того схожості з клітинами рослин їм надає наявність клітинної оболонки та вакуолі, а з клітинами тварин — відсутністьхлоропластів.
    Плодове тіло складається в ніжки та шапинки. На нижньому боці шапинки печериці знаходяться пластинки темно-рожевого або темно-коричневого кольору. Пластинки — це складки плодового тіла, утворені гіфами. На верхівках цих гіф розвиваються темно-коричневі спори. Складки, на яких утворюються спори, називають гіменофор. У печериці гіменофор пластинчастий, а у білою гриба та маслюка — трубчастий. На ніжці плодового тіла печериці є тоненьке біле плівчасте кільце — це часткове покривало. До моменту повного дозрівання спор воно закриває гімепофор і захищає пластинки від зовнішніх пошкоджень. Коли спори дозрівають, ніжка видовжується, шапинка розгортається, покривало розривається  і спори починають висіватися. Потоки повітря підхоплюють спори і відносять їх від плодового тіла — гриб розмножується і розселяється. Згодом зі спор розвивається повий міцелій.
Розмноження грибів
Розмножуються гриби  статево, безстатево та вегетативно.
 Статеве розмноження грибів може відбуватися  різними способами, пов'язаними з формуванням зиготи. Один з них – гаметогамія(злиття двох клітин ). Найбільш типова для статевого розмноження у грибів соматогамия. Процес полягає в тому, що спори проростають і зливаються оболонками, потім - ядрами. З них розвивається новий організм.
Вегетативне розмноження
Гриби можуть з'явитися навіть з однієї клітини, яка є діаспорою. Найчастіше від грибниці відділяється частина, яка стає самостійним організмом.
Безстатеве розмноження здійснюється за допомогою спор. Вони дуже маленькі і легкі. Не тонуть у воді, переносяться вітром, прилипають до шерсті тварин. Так відбувається розповсюдження спор.
5. Закріплення вивченого матеріалу
Вправа «Так – ні».
Вчитель читає твердження, якщо воно правильне, учні підіймають руки вгору, якщо ні – опускають руки.
Плодове тіло шапинкових грибів складається з ніжки та шапинки. (так)
Шапинкові гриби розмножуються тільки статево. (ні)
Шапинкові гриби є пластинчасті та трубчасті. (так)
Шапинкові гриби автотрофи. (ні)
У вакуолі шапинкових грибів міститься вуглевод глікоген. (так)
Гіменофор – це складки, на яких утворюються спори. (так)
6.  Узагальнення знань
Виконати тести.
Учні обмінюються варіантами і перевіряють один одного (на дошці вивішую правильні варіанти відповідей)

                 І варіант
ІІ варіант
1.Гриби за способом живлення належать до:
А   автотрофів;
Б гетеротрофів.
2.До складу клітинної оболонки грибів входить:
А хітин;
Б муреїн;
В крохмаль.
3.Вкажіть запасну поживну речовину грибів:
А крохмаль;
Б ламінарин;
В глікоген.
4.Як розмножуються дріжджові гриби:
А простим поділом;
Б насінням;
В брунькуванням;
Г спорами?
5.Як називається частина шапинкового гриба, розташована в ґрунті:
А ніжка;
Б міцелій;
В коріння?
6.До вищих грибів належить:
А   опеньок;
Б мукор – біла цвіль;
В дріжджі.

1.Наука про гриби називається:
А біологія;
Б мікологія;
В ботаніка.
2.У грибних клітинах відсутні:
А ядра;
Б пластиди;
В мітохондрії.
3.Вкажіть назву ниток гриба:
А глікоген;
Б хітин;
В гіфи.
4.Шапинка і ніжка гриба утворюють:
А міцелій;
Б плодове тіло;
В грибницю.
5.Які гриби живуть у симбіозі з іншими організмами і отримують від них поживні речовини:
А гриби-паразити;
Б гриби-симбіотрофи;
В дріжджові гриби?
6.Яку частину шапинкового гриба людина використовує в їжу:
А плодове тіло;
Б міцелій?

8. Виставлення оцінок
9. Підведення підсумків уроку, повідомлення домашнього завдання.




Немає коментарів:

Дописати коментар