Мої гості

понеділок, 15 серпня 2016 р.

Тема: Поняття про гриби та особливості їх живлення 
Мета: Освітня. Дати уявлення про представників царства грибів; з’ясувати основні ознаки поділу грбів на сапрофіти, паразити, симбіонти; показати, як розрізняються гриби в залежності від будови та способу живлення; ознайомити із особливостями грибів.

Розвиваюча. Розвивати уміння порівнювати, аналізувати, спостерігати та приміняти свої знання в житті; розвивати пам’ять, увагу, логічне мислення та вміння робити висновки. Виховна. Виховувати бережливе ставлення до навколишнього середовища і особливо до представників царства грибів занесених до Червоної книги. Тип уроку: Засвоєння нових знань. Форма уроку. Синтетична. Міжпредметні зв ́язки: географія, мікробіологія. Матеріали та обладнання: схеми, малюнки, таблиці, м\м призентація. Основні поняття та терміни: позаклітинне травлення, ферменти, всмоктування, грибниця,сапрофіти, симбіонти, паразити. ХІД УРОКУ
 І. Актуалізація опорних знань
 Експрес - тести
1.Виберіть екологічні фактори я є найважливішими для рослини:
а)вода б) світло г) земля д) тепло. е) повітря
2. За забезпеченістю водою рослини поділяються на:
а)посухостійкі б) дощові г) помірно вологолюбні д) сонцелюбні ж)вологолюбні з) водні.
3. За умовами овітлення рослини поділяються на:
 а) світлолюбні б) тіневитиривалі в) сонцезахисні г)тінелюбні
4. За температурними умовами рослини поділяються на:
 а) холодовитривалі б) холодолюбні в) теплолюбні.
5. З перерахованих нижче понять виберіть життєві форми харакрерні для рослин:
 а) деревні рослини б) напів деревні рослини в) соломяні рослини г) травянисті рослини.
2. Підведення до сприйняття навчального матеріалу. ( створити асоціативний кущ до слова гриби.) СВІТЛО , ТЕПЛО, ЖИВЛЕННЯ, КОРІНЬ, ДИХАННЯ
 ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів
 Коли на Землі жили динозаври, квіткових рослин ще не було, як не було листяних дерев і трав. Усі рослини в ті доісторичні часи розмножувалися спорами. Світ відтоді дуже змінився, динозаври вимерли, а квіткові стали панувати на планеті, витіснивши спорові.  та залишилась особлива група рослин " ГРИБИ" яка знайшла свою екологічну нішу, та прекрасно існує і внаш час, а розмножуються за допомогою спор.
 ІІІ. Сприймання та засвоювання учнями нового матеріалу.
1. Хвилинка релаксації ( Літературна хвилинка)
 2. Перегляд презентації «Гриби»
 ПІДОСИЧНИК
 Вдяглися чепурні грибки у помаранчеві шапки. Їх ПІДОСИЧНИКАМИ звуть, бо під осиками ростуть.
СИРОЇЖКИ
 Крихкі шапки, біленькі ніжки – це кольорові СИРОЇЖКИ. А чом же звуться дивно так? Бо їх сирими їсть слимак.
 МАСЛЮК
Ми – хлоп‘ята-МАСЛЮКИ, В нас руді липкі шапки. Хто знаходить нас між сосон, йдемо в кошик залюбки.
РЯДОВКА
До РЯДОВКИ говорушка прийшла гостювати. –Як же, – журиться, – сестрице, будем зимувати? – Не потрапимо в корзину, то зима подбає, під сніг, ніби під перину в стужу заховає. ПЕЧЕРИЦЯ
 В полі, в лісі, в магазині, в білій чи рудій шапчині у пошані ПЕЧЕРИЦЯ, бо на всі смаки годиться.
БОРОВИК
Важлива в лісі в мене роль: Я – БІЛИЙ ГРИБ, грибний король. В бору зростати здавна звик, тому ще звуся – БОРОВИК.
 ЛИСИЧКА
Я ЛИСИЧКА, я сестричка не сиджу без діла, наймодніший капелюшок я сьогодні вділа. Чепурна я в капелюшку та вродлива личком. Подарую капелюшки ще й своїм сестричкам.
 2. Словникова робота. ( робота з термінами)
 Сапрофіти - гриби ,що живіть за рахунок відмерлих організмів.
 Паразити - гриби , що живіть на поверхні або в середині живих тканин рослин і тварин. Живляться за рахунок організмів, на яких оселилися, і часто є збудниками їнфекційних захворювань.
 Симбіонти- гриби, що існують разом з водоростями і ннавіть вищими рослинами
 Ферменти - особливі білкові сполуки , які гриби виділяють за межі клітини , які необхідні для розкладання складних органічних речовин.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
 Перегляд презентації « Ознаки грибів»
 Гриби займають проміжне положення між тваринами і рослинами, оскільки характеризуються рядом ознак, що роблять, їх подібними з одного боку до тварин (в оболонці є хітин, запас поживних речовин у вигляді глікогену, в результаті обміну речовин утворюється сечовина), а з другого- до рослини(необмежений ріст, адсорбтивний тип живлення, тобто всмоктування ).Гриби – сапрофіти: дереворуйнуючі, грунтові, цвілеві. Гриби-сапрофіти живляться мертвими органічними речовинами. Гриби паразити: трутовики, збудники хвороб рослин, тварин та людини. До грибів-паразитів відносять: фітофтора (паразитує на картоплі, помідорах), синтрихіум (рак картоплі) – на бульбах утворюються нарости. В Україні мало поширений, тому є об’єктом суворого карантину). Паразитичними є гриби: трихофітон – це гриб-паразит, що викликає стригучий лишай (уражається волосся, нігті, шкіра людини і тварин). У рослин: ріжки – це паразитичний гриб, що розвивається на житі, пшениці та інших злаках. Під час цвітіння жита, спори гриба заносяться на зав’язь квітки, де вони проростають у міцелій. Переносять спори комахи. Перезимовують спори у ґрунті або з врожаєм гриба. Потрапляючи в організм людини або тварини, ріжки спричиняють тяжке захворювання, яке в народі називають „злі корчі”, що може закінчитися смертю. З ріжок виготовляють ліки, що використовують в гінекології та акушерстві. Представниками грибів-паразитів є: сажкові (гриб устилагу) – паразитує на культурних і дикорослих злакових. Хворі рослини мають вигляд обвуглених або обсипаних сажею, ураження відбувається під час цвітіння. Міцелій, що проростає, проникає в зав’язь і перебуває в зерні до його проростання. Заражене зерно мало відрізняється від здорового, інші види сажки можуть заражати рослини спорами під час цвітіння злаків, або можуть заражати молоді надземні рослини і при цьому міцелій не розростається по всій рослині, а локалізується в місці зараження.
 Мікоризоутворюючі Багато видів грибів живуть у симбіозі з водоростями і вищими рослинами. Взаємовигідне співжиття міцелію грибів з коренями вищих рослин утворює мікоризу (наприклад, підберезник з березою, підосичник з осикою тощо). Значна частина вищих рослин (дерева, тверда пшениця та ін.) не може нормально розвиватися без мікоризи. Гриби отримують від вищих рослин кисень, виділення коріння і безазотні сполуки. Гриби «допомагають» вищим рослинам засвоювати важкодоступні речовини гумусу, активізують діяльність ферментів вищих рослин, своїми ферментами сприяють вуглеводному обміну, фіксують вільний азот і у сполуках передають його вищим рослинам разом з ростовими речовинами, вітамінами тощо.
 Б. Дихання. Аеробне – дихання із використанням кисню Анаеробне – безкисневедихання (дріжджі)
ІV. Робота над засвоєнням вивченого матеріалу.
Кожна пара шукає відповідь на одне запитання , вчитель визначає запитання для роботи учнів)
V. Підсумки уроку.
VI. Домашнє завдання.

Немає коментарів:

Дописати коментар