Мої гості

пʼятниця, 19 серпня 2016 р.

Тема: Мікроскопічні гриби: дріжджі та цвілеві гриби
Мета:
Освітня . Ознайомити учнів з особливостями будови та розвитку нижчих  грибів , міцелій яких одноклітинний; розкрити поняття “ дріжджі та цвілеві  гриби.

Виховна. Виховувати бережливе ставлення до оточуючого середовища; сприяти екологічному вихованню.
Тип уроку. Засвоєння нових знань.
Матеріали та обладнання: схеми, малюнки, таблиці, наукове відео.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний.
II. Актуалізація опорних знань, мотивація навчальної діяльності.



Кросворд  «Що ви знаєте про гриби?»
  По горизонталі:
1.  Нитки грибниці. (Гіфи)
4.   Гриб, плодове тіло якого перебу­ває під землею. (Трюфель)
5.   Гриб, який завдає шкоди дерев­ним рослинам. (Трутовик)
6.   Отруйний гриб із червоною шап­кою. (Мухомор)
8. Речовини, які вбивають або галь­мують ріст і розмноження хворо­ботворних мікроорганізмів. (Ан­тибіотики)
9.  Симбіоз міцелію гриба й коріння рослини. (Мікориза)
По вертикалі:
2.   Гриб, який викликає захворювання картоплі й томатів. (Фітофтора)
3.   Гриб, який не утворює грибницю. (Дріжджі)
7.  Сукупність гіфів. (Грибниця)
 Мотивація навчальної діяльності
Методичний прийом « Відстрочена відгадка»
ІII. Перевірка д.з.
Диференційовані тестові завдання.
IV.Вивчення нового матеріалу
Розповідь про цвілеві гриби та дріжджі.   
Цвілеві гриби з'явилися на нашій планеті близько 200 мільйонів років тому. Цвіль здатна як позбавити життя, так і врятувати від смерті. Цвіль виглядає красиво, але при цьому інших почуттів, крім огиди, не викликає.                         
     Цвілеві гриби - це різноманітні гриби, що формують розгалужений міцелії без великих плодових тіл. Цвіль відноситься до мікроміцетів (гриби і грибоподібні, що мають мікроскопічні розміри). Цвілеві гриби широко поширені в природі, практично повсюди. Великі колонії ростуть на поживних середовищах при високій температурі і підвищеній вологості, причому зростання цвілі не обмежене за умови наявності їжі. Цвілеві гриби відрізняються невибагливістю до середовища проживання та їжі.
У будові цвілевих грибів розрізняють розгалужені гіфи, що утворюють грибницю, або міцелій. Гриби, що відносяться до цвілевих, надзвичайно різноманітні, але для них усіх характерні типові риси. Міцелій (грибниця) цвілевих грибів є основою їх вегетативного тіла і виглядає як комплекс розгалужених тонких ниток (гіф). Гіфи гриба розташовані на поверхні або всередині субстрату, на якому поселився гриб. У більшості випадків цвілі утворюють грибниці великих розмірів, що займають велику поверхню. Нижчі гриби мають цільну грибницю, що не поділяється на клітини, тоді як у більшості цвілевих грибів грибниця поділена на клітини.
                     101005-115843-2090.jpg
      Розмноження цвілевих грибів відбувається статевим шляхом, може бути безстатевим або вегетативним. Тому розмноження цвілевих грибів здійснюється з величезною швидкістю. При вегетативному розмноженні відбувається відділення від основи міцелію його частин, які здатні самостійно існувати. Аналогічно здійснюється брунькування міцелію або окремих клітин у дріжджів. При статевому розмноженні статеві клітини з'єднуються, утворюючи зиготу. При безстатевому розмноженні основну роль відіграють спори. Спори містяться всередині особливих споровместіліщ або на краях спеціальних виростів грибниці - конідієносця. Безстатеве розмноження - головний спосіб розмноження цвілевих грибів.
    Відомим представником цвілевих грибів є пеніцил. Його міцелій складається з розгалужених ниток, розділених перегородками на клітини. Цей гриб зустрічається у вигляді цвілі (зеленого, сизого, блакитного кольору) на грунті і продуктах рослинного походження (на плодах, овочах, варення, томатної пасти та ін.) Деякі види пеніцілла використовуються для приготування пеніциліну-одного з найбільш відомих антибіотиків.
Дріжджі - це гриби, які не формують класичного міцелію, а їх вегетативні клітини розмножуються брунькуванням або поділом. Дріжджові гриби можуть жити як окремі поодинокі клітини протягом усього життєвого циклу. Зі стародавніх часів дріжджі широко використовуються людиною, так як ці гриби беруть участь в процесі спиртового бродіння. Ця властивість дріжджів застосовується у виробництві спирту і продуктів, що містять спирт, виноробстві, хлібопеченні, кондитерській справі, продукції кормового білка для харчування худоби.
V. Закріплення матеріалу.
Методичний прийом «Доміно».
VI. Підсумки уроку.
VII. Домашнє завдання.

Немає коментарів:

Дописати коментар